Global Network RP

Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.
Salut, adauga acum in lista ta de messenger id-ul de contact oficial al comunitatii GlobalNetwork : reteaua_global . Acest ID va sta la dispozitie , fie ca aveti probleme cu accountul dumneavoastra, fie ca doriti sa cereti relatii cu privire la comunitatea Global Network. Multumim , conducerea Global Network .

5 participanți

    Cum faci sa para monitorul transparent

    avatar
    MaSt3R
    Fan Global NeTwork
    Fan Global NeTwork


    Mesaje : 9
    Reputatie : 0
    Data de inscriere : 18/01/2011

    Cum faci sa para monitorul transparent Empty Cum faci sa para monitorul transparent

    Mesaj  MaSt3R Mar Ian 18, 2011 5:45 am

    1.Luam o camera foto (sau un telefon cu camera) si o pozitionam intr-un loc fix, fie folosind un tripod fie un suport improvizat (un teanc de carti spre exemplu).

    2.Realizam o poza cu monitorul/laptopul.

    3.Acum avem nevoie de o a doua poza care sa cuprinda zona din spatele ecranului - doar acea zona ne intereseaza. Asadar mentinem camera in acelasi loc, indepartam monitorul/ inchidem laptopul din imagine si realizam inca o poza. Lasam camera in acel loc, deoarece v-om mai avea nevoie in final pentru ultima poza.


    4.Copiem pozele in calculator si deschidem prima poza apoi adaugam peste, intr-un nou layer, a doua poza facuta.


    5.Selectam unealta Polygonal Lasso Tool (din partea de sus : Feather: 0px)


    6.Facem o selectie a ecranului, aplicand click in fiecare colt al acestuia.


    7.Ascunde layerul de sus si selecteaza-l pe cel de jos.


    8.Apasa CTRL + C pentru a copia in clipboard selectia.

    9.Deschide un nou fisier : File - New - dimensiunile ar trebui deja sa fie puse - OK.


    10.Imaginea este deformata. Noi avem nevoie sa o punem pe desktop - deci trebuie sa o incadram intr-un dreptunghi.
    Selectam de sus - Edit - Transform - Distort si tragem din colturile din stanga.


    11.Acum trebuie sa redimensionam poza. Selectam de sus Image - Image Size - debifam Constrain Proportion si setam la Width si Height rezolutia monitorului. Pentru monitor normal putem incerca Width 1024 si Height 768, iar pentru Wide, Width:1280 si Height:768. Acestea sunt rapoartele standard.


    Apasam OK dupa ce am setat valorile.

    Posibil acum sa avem o imagine incetosata, datorita camerei cu care a fost facuta fotografia, aceasta realizandu-se la o rezolutie prea mica.

    Dar aceasta nu este o problema, veti vedea si de ce.

    12.Salvam Imaginea. File - Save - As - Format: JPEG - Save.

    13.Apoi o punem ca fundal pe desktop. Click dreapta pe ea - Set as Desktop Background.

    14.Acum ca o avem pe desktop, realizam ultimul pas. Revenim la camera, in aceeasi pozitie - facem ultima poza, o descarcam pe calculator si o aratam prietenilor.
    Avant
    Avant
    Designer
    Designer


    Mesaje : 82
    Reputatie : 1
    Data de inscriere : 17/01/2011
    Localizare : Slanic

    Cum faci sa para monitorul transparent Empty Re: Cum faci sa para monitorul transparent

    Mesaj  Avant Mar Ian 18, 2011 10:03 am

    Am incercat si eu mai demult si nu mi-a iesit Smile)
    avatar
    Robert
    Wannabe Don
    Wannabe Don


    Mesaje : 106
    Reputatie : 1
    Data de inscriere : 17/01/2011

    Cum faci sa para monitorul transparent Empty Re: Cum faci sa para monitorul transparent

    Mesaj  Robert Mier Ian 19, 2011 3:56 am

    Hmm...interesant... Very Happy GG
    CorleoneVito
    CorleoneVito
    Moderator Diverse
    Moderator Diverse


    Mesaje : 231
    Reputatie : 4
    Data de inscriere : 18/01/2011
    Varsta : 27
    Localizare : Bucuresti

    Cum faci sa para monitorul transparent Empty Re: Cum faci sa para monitorul transparent

    Mesaj  CorleoneVito Sam Ian 22, 2011 9:32 am

    foarte interesant o sa incerc tongue
    avatar
    NarTiQuaN
    Wannabe Don
    Wannabe Don


    Mesaje : 221
    Reputatie : 0
    Data de inscriere : 19/01/2011

    Cum faci sa para monitorul transparent Empty Re: Cum faci sa para monitorul transparent

    Mesaj  NarTiQuaN Lun Ian 24, 2011 4:22 am

    nu am reusit

    Continut sponsorizat


    Cum faci sa para monitorul transparent Empty Re: Cum faci sa para monitorul transparent

    Mesaj  Continut sponsorizat


      Data/ora curentă este: Sam Sept 28, 2024 1:39 pm